/ / Syr mesiaca Marec – SBRINZ

Syr mesiaca Marec – SBRINZ

Marec už síce prináša o niečo vyššie teploty ako sme mali posledné mesiace, no aj tak si chladnejšie večery pýtajú niečo, čo ak nezahreje telo, zahreje aspoň zmysly. My sme ako syr tohto mesiaca vybrali taký, po ktorom vaše zmysly budú priam strieľať ohňostroje!

Váhali sme, či znova hovoriť o švajčiarskom syre, keď nedávno sme už jeden spomínali, no nedalo nám to – švajčiari to jednoducho vedia.

Spomínaným syrom je Sbrinz – jeden z najznámejších, a najlepších syrov vyrábaný stovky rokov výhradne z prírodných produktov a v súlade s prírodou, ľuďmi a zvieratami. Výrobcovia sa dohodli na dodržiavaní prísnych regulácií – zákaz použitia akýchkoľvek aditív alebo geneticky modifikovaných organizmov. Takmer výhradne sa vyrába z mlieka hnedého dobytka, ktorý v lete spása horskú trávu, a v zime je kŕmený senom – žiadna siláž ani krmivá živočíšneho pôvodu nie sú povolené.

Sbrinz je tvrdý syr vyrábaný z plnotučného mlieka prémiovej kvality, vo svojom tuhom stave obsahuje 45% tuku. Je stláčaný a formovaný no bochníkov o váhe približne 45kg, na čo treba vyše 600 litrov mlieka. Po formovaní sa necháva 18 dní v soľnom kúpeli, a následne ho majstri syrári odkladajú dozrievať pri 17 stupňoch. Bochníky sa pravidelne kontrolujú, kôrka sa umýva, oškrabáva a olejuje. 

Potrebuje čas aby dozrel – a nie málo. Minimálny vek pre konzumáciu je 18 mesiacov, bežne predávaný je 22 mesačný, no čím dlhšie syr zreje, tým sa jeho chuť zvýrazňuje a štruktúra mení – stáva sa suchším, jemnejším a lámavejším. Tie najlepšie kúsky sú často až vyše 4 roky staré.

Sbrinz je dokonca jediným švajčiarskym syrom, ktorý môžeme servírovať až tromi spôsobmi – nalámaný na malé kúsky, narezaný na girolle – na jemné pilinky, alebo strúhaný. 

Jeho chuť je výrazne oriešková, maslová, lahodne smotanová, nie je v nej žiadna pikantnosť, iba jemná slanosť. Tento lahodný švajčiar vám bude vynikajúco chutiť s bielym vínkom ako napríklad Veltlínske zelené, ale rovnako aj s červeným, prípadne ako drobnosť ku kvalitnému pivku.

Nie nadarmo ho volajú Kráľ švajčiarskych syrov!

Similar Posts