PREMIUM CHEESE ⁄ WINE ⁄ RUM ⁄ WHISKY
Kombinácie

Oslava, víno, posedenie, syry. Čo k nim? Prakticky čokoľvek.

V zásade platí, že k syrom patrí víno a orechy, tým nič nepokazíš. Ak ale chceš zaujímavejšie kombinácie, tu je zopár tipov.

Poďme od kozieho syra. Výbornú kombináciu orechov a kozieho syra dostaneš s pistáciami, vlašskými orechmi aj s lieskovcami. Najlepšie čo môžeš ku koziemu syru naservírovať je ale červená repa. Môžeš ju iba tak nakrájať  alebo ju deň pred tým namarinovať napríklad v mede, a podávať ako carpaccio.

Ďalšími obľúbenými sú polotvrdé syry. Tu je ale ťažko povedať vo všeobecnosti konkrétny doplnok, pretože tu už veľmi záleží na konkrétnom druhu syra. V každom prípade nejakým sladkým doplnkom ako napríklad cibuľové čatní alebo rôzne marmelády nič nepokazíš. Veľmi dobrou kombináciou bývajú napríklad nakladané vlašské orechy v mede, ku ktorým môžeš pridať napr. jablko. V jarných dňoch kedy je dostatok všetkého ovocia aj zeleniny  treba siahať po práve dostupným produktoch ako napríklad medvedí cesnak a kombinovať ho napríklad s píniovými orieškami.

Pri tvrdých syroch, ktoré samy o sebe majú výraznú chuť, netreba zbytočne prebíjať ich chuť niečím rovnako výrazným, ale radšej ich len jemne doplniť medom s citrónom, citrónovou kôrou alebo ako ostatné syry orechmi a bylinkami.

Nesmieme zabúdať ani na sušené ovocie, ktoré je výborným doťuknutím každého druhu syra.

Ťažším orieškom sú plesňové syry, zvlášť tie s plesňou vo vnútri, ktoré zvyčajne bývajú veľmi pikantné. Preto tu radšej ako by sme podporovali túto chuť, sa ju budeme snažiť zjemniť, a to najlepšie niečím sladším ako sú napríklad marmelády prípadne chuťovo výrazné sušené slivky.

Nech už ale skombinuješ syry s čímkoľvek, najdôležitejšie je samozrejme dosiahnuť zladenie hlavne tvojich chutí a chutí návštevy J